Jeżeli do tej pory nie słyszeliście niczego na temat histopatologii – zapamiętajcie na początku to, że mowa o dziale medycyny, którego celem jest zajmowanie się zmianami mającymi miejsce w komórkach i tkankach (dokładniej chodzi o zmiany występujące w czasie różnego rodzaju schorzeń). Można powiedzieć, że to taka podstawa. Naturalnie jednak im więcej zapamiętacie, tym lepiej. Nigdy nie wiadomo jak wiedza może się nam przydać w przyszłości, prawda? Idziemy więc dalej – badanie histopatologiczne składa się z dwóch etapów:
– pobranie materiału cytologicznego (komórkowego) lub histologicznego (tkankowego)
– dokonanie laboratoryjnej oceny histopatologicznej
W jaki sposób będzie przebiegać „nasze” badanie:
Nie pozostaje teraz nic innego jak przejść do przebiegu badania. Wycinek do badania histopatologicznego w cytologii złuszczeniowej pobierany jest za sprawą tępo bądź tępo-ostrych narzędzi. Po tym jak zostanie wykonane bezpośrednie przytknięcie do skóry zbierana jest wydzielina, popłuczyna oraz zeskrobina. Naturalnie, to jeszcze nie wszystko, co należy wiedzieć. Z tym, że aby dokładnie wszystko Państwu wyjaśnić konieczne jest dokonanie podziału na biopsję typu BAC, biopsję gruboigłową oraz badania inwazyjne.
Biopsja typu BAC wykonywana jest poprzez nakłucie guza cienką igłą. Tak ustala się rozpoznanie guza wyczuwalnego oraz niewyczuwalnego.
Biopsja gruboigłowa bez wątpienia jest zabiegiem bardziej bolesnym. Lekarz decyduje się na biopsję gruboigłową w momencie kiedy biopsja cienkoigłowa nie ma przełożenia na odpowiednią ilość informacji dotyczących zmian histopatologicznych. Od razu może powiedzmy sobie na temat biopsji wiertarkowej i biopsji otwartej. Na początek biopsja wiertarkowa – metoda ta polega na tym, że zamiast igieł używane są trepany, które zostały wprawione w ruch obrotowy. Jeżeli chodzi o biopsję otwartą to tutaj należy mieć świadomość wycięcia odcinka materiału.
Tak zostały nam już wyłącznie badania inwazyjne. Na początek zaznaczmy sobie, że mówiąc o badaniach inwazyjnych nie bierzemy pod uwagę biopsji cienkoigłowej, która w swoim odczuciu przypomina zastrzyk. Tutaj będzie krótko – badania inwazyjne charakteryzują się tym, że są wykonywane w znieczuleniu miejscowym.
Wykonanie badania histopatologicznego
W tej części (ostatniej już) skupimy się na tym kiedy powinno dojść do wykonywania opisywanego badania. Wskazania do badania można podzielić na pięć okoliczności:
– rozpoznanie histopatologiczne
– ocena tego, jak bardzo zaawansowana klinicznie jest nasza choroba
– wykonanie badań przesiewowych
– pobieranie materiału do innych badań
– ocena czystości onkologicznej wyciętych marginesów tkankowych
Przy okazji warto zaznaczyć coś, o czym z całą pewnością nie wszyscy wiedzą – badanie histopatologiczne ma swoje przełożenie na rozpoznanie choroby nowotworowej wraz z określeniem jej zaawansowania. Co więcej – jeżeli chodzi o zaawansowanie choroby – sprawa dotyczy także zmarłych! Dokładniej rzecz ujmując chodzi o zmiany chorobowe osób, u których doszło do wykonania sekcji lekarskiej.