Kiedy ostatnio słyszałeś pytanie co to jest kartografia? Nie przypominam sobie momentu, w którym zaskoczono mnie w ten sposób. Trudno się temu dziwić właściwie. W dobie Google Maps, usług lokalizacyjnych, map na stronach www oraz łatwo dostępnego GPS mało kto posługuje się jeszcze papierowymi mapami.
Kartografia właśnie, to nauka o mapach, a także atlasach, globusach i innych plastycznych przedstawieniach map. Do kartografii zaliczamy kartoznawstwo, kartografię matematyczną, redakcję i opracowanie map, reprodukcję kartograficzną, topografię, kartometrię, historię kartografii, a także kartologię.
Mało kto dzisiaj pamięta, lub wie, że to poważna nauka. Wyobraźcie sobie czasy gdy nie było elektronicznych sposobów radzenia sobie w terenie. Nawet nie mówię o czasach gdy nasi rodzice jeździli po Polsce z mapami. Dalej w przeszłość, dużo dalej…
Wyobraź sobie sytuację, gdy nie masz pojęcia co jest 300 kilometrów od Ciebie, gdyż przebycie takiego dystansu na pieszo to minimum 50 godzin non stop. I dlaczego miałbyś tam iść, skoro po drodze możesz zostać napadnięty przez zwierzęta lub rozbójników.
Twoja jedyna wiedza mogła opierać się na mapie, która jeśli miałeś odrobinę szczęścia zobaczyłeś raz w życiu.
Mapy miały w sobie pewną magię, opowiadano historie o odległych krainach o fantazyjnych kształtach. O ludach z niespotykanymi rytuałami. Straszono dzieci stworami z gór.
Dzisiaj nie ma już tego mistycyzmu, zastąpiła go wiedza. Nie mamy już problemu by dowiedzieć się co jest tysiąc kilometrów od nas, w każdą stronę. Odpalamy Google Earth i widzimy wszystko.
Czy to dobrze? Nie wiem, co Ty sądzisz?