Cukrzyca – jedna z najpoważniejszych chorób cywilizacyjnych. Cywilizacyjnych, czyli dotykających ludzi żyjących w krajach o wysokim stopniu postępu i rozwoju gospodarczego. Duża ilość taniego jedzenia, niska aktywność fizyczna są głównymi sprawcami cukrzycy.
Choroba mimo nazwy nie powstaje od jedzenia cukru. Niejeden chory zdziwiony diagnozą lekarską twierdzi, że w ogóle nie jada słodyczy. O tym co powoduje cukrzycę wiedzieć powinni wszyscy, którzy nie przywiązują uwagi do ilości i jakości swojego pożywienia. Cukrzyca jest chorobą, w czasie której upośledzone są funkcje trzustki. Ten organ wydziela hormon o nazwie insulina, który odpowiada za trawienie tłuszczów. Powstaniu zaburzeń produkcji insuliny sprzyja więc objadanie się produktami zawierającymi duże ilości tłuszczów zwierzęcych. Szczególnie szkodliwe są potrawy z tłustych gatunków mięsa wieprzowego smażonego na patelni. Cukrzycę w pierwszej kolejności zapewnią więc sobie mięsożerni miłośnicy wielkich kotletów, steków czy innych potraw smażonych, pieczonych, grillowanych.
Nie bez znaczenia dla powstania choroby ma również ilość jedzenia oraz częstotliwość posiłków. Jedzenie bardzo obfitych posiłków w dużych odstępach czasowych wywołuje w organizmie stan nazywany odpornością insulinową. To taki przedsionek do właściwej choroby. Tylko małe posiłki spożywane często dają szansą organizmowi na produkowanie i wydzielanie insuliny we właściwej ilości. Jeśli cukrzyca zostanie potwierdzona w badaniach lekarskich ilość insuliny regulowana jest farmakologicznie za pomocą tabletek lub zastrzyków z insuliny.