częste odbijanie

Odbijanie po jedzeniu zazwyczaj jest skutecznym odruchem fizjologicznym a nie powinno być przyczyny do większego stresu. W niedużej ilości przypadków może być u osób z zaburzeniami nerwicowymi. Natomiast należy mieć na uwadze, że u części pacjentów liczne bekanie będzie wynikiem zmian organicznych. Z zasady połączonych między innymi z zaburzeniami pracy górnej części przewodu pokarmowego, przetoką okrężnico-żołądkową lub niedrożnością przewodu pokarmowego. Jeśli warto zgłosić się do lekarza? Jak ograniczyć te trudne dolegliwości?

Czym jest odbijanie?

Odbijanie jest wydaleniem ustami powietrza znajdującego się w górnym fragmencie przewodu pokarmowego (przede wszystkim przełyku i żołądku). Powietrze znajduje się do żołądka podczas jedzenia. Powszechnie spotyka się, w ciągu jednego posiłku połykamy chociażby 200 ml powietrza (ok.3-4 ml na jeden kęs). Co ważne, ilość połkniętego powietrza może wzrastać wraz ze wzrostem tempa życia oraz wielkości danego posiłku. Im będziemy spożywali większe liczby i im szybko będziemy to robili, tym wysoko będziemy połykali powietrza, które nasz organizm będzie musiał wydalić.
Również liczne odbijanie że być również spotęgowane przez:
•alkohol,
•napoje gazowane,
•słodycze,
•tłuste pokarmy

co może oznaczać częste odbijanie się po posiłku

Odbijanie powietrzem – czy iż być objawem choroby?

Odbijanie zazwyczaj nie zwiastuje poważnej choroby układu pokarmowego. Niejednokrotnie jest więc odpowiedni odruch fizjologiczny, jaki iż być wynikiem nadmiernej ilości jedzenia. Rzadko jest symptomem poważnych dolegliwości między innymi takich jak: „leniwy” żołądek, zaburzenia kurczliwości dolnego zwieracza przełyku, czy upośledzeniem drożności przewodu pokarmowego. Jednak jeśli sygnały się nasilają, warto udać się do lekarza. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu oraz pewnych badań, ustalana jest kwalifikacja i podejmowane leczenie. Do zdiagnozowania chorób układu pokarmowego niejednokrotnie cieszy się następujące analizowania: kontrastowe analizowania radiologiczne, gastroskopię, a także badanie ciśnienia przełyku oraz badanie pracy elektrycznej żołądka (wykonywane sporadycznie).

Niestrawność żołądka – jak ograniczyć?

Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą mieć nie tylko nieprzyjemne, a również wstydliwe i utrudniać odpowiednie funkcjonowanie. Dobrze jest łączyć się do paru prostych reguł i wskazań, które skutecznie pomogą ograniczyć reakcje naszego organizmu. Odbijanie się można zminimalizować przez zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych. Po pierwsze, istotna jest zmiana sposobu jedzenia. Przede wszystkim mowa tu o wolniejszym spożywaniu posiłków. Również warto zwrócić uwagę na wielkość porcji, które odpowiedzialnym być mniejsze. Kuchnia także powinna być lekka. Warto zrezygnować z tłustych potraw, a także nadmiernego spożywania słodyczy, które wzmagają puste odbijanie. Po drugie, każdy kęs powinien być tak pogryziony. Wówczas do żołądka znajduje się mniej powietrza. Po trzecie, zrezygnujmy z gazowanych napojów, a także alkoholu. Zwiększają one objętość gazów w żołądku. Po czwarte, wszystkie pastylki musujące wypijajmy po ich całkowitym rozpuszczeniu się. Nie stawiamy się wtedy na nieprzyjemne odbijanie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here