Czystek to zioło występujące w kilku odmianach, należące do rośliny pokłonkowanych. Ma w swoim składzie wiele substancji pozytywnie wpływających na organizm. Najczęściej spożywa się go w postaci naparu, ale można można kupić go także w formie suszu, kropli lub syropu. W czystku znajduje się wiele cennych składników, wśród których można wymienić na przykład kwasy fenolowe, cynk, polifenole, żywice, olejki eteryczne, flawonoidy, witaminy A, C, E, beta karoten oraz terpeny.
Czystek jest wykorzystywany w medycynie naturalnej już od średniowiecza. Jego główną zaletą jest zdolność do zwalczania infekcji i przeziębień. W czasach obecnych stosowany jest w leczeniu boreliozy i infekcji wirusowych. Czystek grecki, jak sama nazwa wskazuje, ma właściwości oczyszczające. Stosuje się go w celu oczyszczenia organizmu z toksyn, zwalcza też wolne rodniki.
Czystek grecki nazywany jest również kreteńskim. Rośnie on w rejonie Morza Śródziemnego i Czarnego. Czystek grecki jest bogatszy w składniki niż inne odmiany tej rośliny, ponieważ uprawniany jest na ziemiach bogatych w magnez. Najczęstszą formą, w której jest sprzedawany są cięte liście suszu. Co ważne w czystku greckim, w odróżnieniu od czystka albańskiego, znajdują się tylko liście. W Albanii w suszu znajdują się także gałęzie, a te nie mają w sobie aktywnych składników.
Warto skupić się jeszcze na właściwościach prozdrowotnych czystka –
polifenole zawarte w tej roślinie mają działanie antybiotyczne, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze, uszczelniają naczynia włosowate, chroniąc naczynia krwionośne, zapobiegają powstawaniu zatorów i zakrzepów krwi. Zapobiega i łagodzi alergie, ponieważ zawiera substancje antyhistaminowe oraz pomaga usuwać z organizmu toksyny i metale ciężkie.
Czystek grecki najczęściej dostępny jest w sprzedaży jako susz. Parzy się z niego herbatę, którą najlepiej pić codziennie. Jednorazowe wypicie naparu nie da efektów. Efekty mogą być odczuwalne już po tygodniu, częściej po miesiącu, zaleca się jednak przyjmować go regularnie.