Woda spełnia w organizmie człowieka niezwykle ważną funkcję. Wchodzi w skład krwi, osocza i płynów tkankowych, stanowiąc około 60 – 75% masy ciała. Podczas jej niedoboru dochodzi do odwodnienia organizmu, które wiąże się z zaburzeniem jego podstawowych czynności życiowych.

Przyczyny odwodnienia

Najczęściej do odwodnienia organizmu dochodzi podczas upałów i dużego wysiłku fizycznego, kiedy bardzo się pocimy, a nie mamy na bieżąco możliwości uzupełniania ubytku płynów w organizmie. Na drugim miejscu należy wymienić wymioty i biegunkę.

Podstawowe objawy odwodnienia

Pierwszym symptomem odwodnienia organizmu jest suchość w ustach, a następnie silne pragnienie. Odczuwamy zmęczenie i apatię. Po pewnym czasie zmniejsza się ilość wydalanego moczu, a jego kolor staje się ciemno-żółty. Mogą pojawić się zawroty głowy, zapadają się gałki oczne. U dzieci objawy odwodnienia pojawiają się znacznie wcześniej, a jego skutki są dużo poważniejsze. Maluchy stają się senne i apatyczne, płaczą „bez łez”, u niemowląt zaś obserwujemy widoczne zapadnięcie ciemiączka.

Skutki odwodnienia

Odwodnienie w miarę upływu czasu wywołuje poważne zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu. Między innymi powoduje spadek ciśnienia krwi, zaburzenia pracy serca i niewydolność nerek. Dochodzi do utraty świadomości, drgawek, a nawet śpiączki. Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne, ponieważ zagraża życiu człowieka.

Elektrolity
Kluczową rolę w metabolizmie człowieka pełni nie tylko woda, ale również różne rozpuszczone w niej sole, tworzące jony, zwane elektrolitami. Należą do nich jony sodu, potasu, wapnia i magnezu. Dzięki nim prawidłowo funkcjonować może m.in. układ nerwowy i krwionośny. Niedobór np. potasu wywołuje skurcze mięśni, obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, zaburzenia pracy serca, zmęczenie, senność, bóle głowy, a nawet wymioty. Kiedy dochodzi do odwodnienia, zmniejsza się również stężenie elektrolitów. Aby je uzupełnić należy spożywać izotoniki i napoje zawierające elektrolity w odpowiednich proporcjach, np. Orsalit. Mają one specjalnie dobrany skład pozwalający na lepsze wchłanianie wody i elektrolitów do organizmu. Lekarze zalecają picie około 1,5 litrów płynów dziennie, jednak podczas odwodnienia ilość tę należy podwoić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here