ECPW - co należy wiedzieć o tym badaniu?

W swoim życiu poddajemy się różnym badaniom, efektem czego niektóre z nich są nam bardzo dobrze znane. Niektóre nie oznacza jednak tego samego co wszystkiego. Czy wiedzą Państwo na czym polega badanie ECPW? Czy są wśród Państwa osoby, które potrafią ten skrót rozwinąć?

Co oznacza ECPW i z czym się wiąże?

Jeśli nie macie pojęcia o czym mowa – pamiętajcie, że tekst jest od tego, aby Wam pomóc. Zaczynamy od rozwinięcia skrótu oraz definicji. ECPW oznacza endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna (znacznie łatwiej zapamiętać skrót, prawda?). Badanie to łączy w sobie cechy, które powinny być znane z prześwietlenia rentgenowskiego i endoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego. Endoskopową cholangiopankreatografię wsteczną zaleca się zazwyczaj wtedy, kiedy można zdiagnozować i usunąć problem podczas jednego zabiegu.

Wskazania do poddania się badaniu

Kiedy tematem tekstu jest badanie to standardową częścią takiego tekstu są wskazania do wykonania badania. Nie inaczej jest w tym przypadku. ECPW zleca się pacjentom, u których zachodzi podejrzenie zwężenia bądź zablokowania przewodu żółciowego oraz trzustkowego. Powiedzmy sobie teraz o przyczynach, które przedstawiają się w następujący sposób:

– kamienie żółciowe powstające w pęcherzyku żółciowym,

– guzy,

– infekcje,

– stany zapalne wywołane urazami lub chorobami,

– nieprawidłowe funkcjonowanie błony mięśniowej przewodu

– złogi w drogach żółciowych

– stwardniające zapalenie dróg żółciowych

Widać jasno, że ECPW to pomoc w wielu sytuacjach.

ECPW - co należy wiedzieć o tym badaniu?Zbliża się endoskopowa cholangiopankreatografia wsteczna – o czym powinno się pamiętać?

Sytuacja przedstawia się tak, że na 8 godzin przed planowanym zabiegiem pacjent musi zapomnieć o jedzeniu, piciu, paleniu oraz żuciu gumy. Poza tym lekarz musi wiedzieć jaki jest stan zdrowia pacjenta oraz jakie leki są przyjmowane. Nie ma mowy o jakimkolwiek zatajaniu informacji. Kiedy lekarz orzeknie, że przyjmowane leki mogą działać na krzepnięcie krwi bądź nie można wykluczyć interakcji ze środkami znieczulającymi i uspokajającymi (konkretnie chodzi o środki, które są zazwyczaj podawane w trakcie zabiegu) – jest tylko jedno wyjście – tymczasowe zaprzestanie zażywania leków. Do tego o czym powiedzieliśmy warto jeszcze dodać przykłady popularnych środków, których pod żadnym pozorem nie wolno przyjmować przed zabiegiem – leki na nadciśnienie, leki przeciwcukrzycowe, antydepresanty czy suplementy diety. W razie zainteresowania resztą przykładów najlepszym wyjściem jest skonsultowanie się z lekarzem.

Kilka słów o badaniu

Badanie musi być przeprowadzone w szpitalu. W każdym przypadku lekarz potrzebuje pomocy swojego asystenta. Naturalnie, lekarz i asystent muszą być odpowiednio wyspecjalizowani. Na początku zabiegu dochodzi do spryskania błon śluzowych gardła znieczuleniem. W ten sposób dochodzi do uśmierzenia bólu przełyku i powstrzymania odruchu wymiotnego. W dalszej części zabiegu lekarz wprowadza endoskop w dół przełyku, kiedy endoskop wykryje tzw. brodawkę Vatera dochodzi do wprowadzenia cewnika. W dalszej części zabiegu działania mogą być różne – wszystko zależy od sytuacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here