Hemochromatoza jest to choroba, w przebiegu której dochodzi do nadmiernego wchłanianie żelaza z przewodu pokarmowego. Schorzenie to może posiadać charakter pierwotny i wynikać z wystąpienia określonego defektu genetycznego. Istnieje też postać wtórna, której konsekwencją jest nadmierna podaż żelaza wraz z dietą lub uwalnianie żelaza z krwinek czerwonych. Czym dokładnie jest hemochromatoza? Jakie są jej objawy? Jak ją leczyć?
Przeczytaj też: https://akcemed.pl/hemochromatoza-przyczyny-objawy-badania-i-metody-leczenia/
Hemochromatoza – czym dokładnie jest?
Hemochromatoza dziedziczna powoduje, że organizm wchłania zbyt dużą ilość żelaza z żywności. Nadmiar tego pierwiastka w organizmie akumulowany jest w narządach, zwłaszcza w wątrobie, sercu. Zbyt duża ilość żelaza może spowodować zagrożenie życia, poprzez chorobę wątroby, problemy z sercem czy cukrzycy.
Geny powodujące hemochromatozę są dziedziczone, jednak tylko część ludzi, którzy posiadają takie zmutowane geny doświadcza z tego powodu problemów zdrowotnych. Objawy hemochromatozy dziedzicznej pojawiają się zazwyczaj w średnim wieku. Gen zwany HFE jest najczęstszą przyczyną dziedziczenia tego schorzenia.
W tej chorobie krwinki czerwone uwalniają dużą ilość żelaza do organizmu, ponieważ są zbyt kruche. Innymi czynnikami hemochromatozy wtórnej są:
- nadużywanie alkoholu
- cukrzyca, choroby serca, choroby wątroby w rodzinie
- przyjmowanie suplementów żelaza lub witaminy C, które zwiększają ilość żelaza wchłanianiego przez organizm
- częste transfuzje krwi
Jakie są objawy hemochromatozy?
Istnieją 4 rodzaje dziedzicznej hemochromatozy, które klasyfikowane są w zależności od wieku, a także innych czynników takich jak przyczyna genetyczna lub sposób dziedziczenia.
Typ 1 oraz typ 4 zaczynają się w wieku dorosłym. Początek hemochromatozy typu 3 i jest zwykle pośredni pomiędzy typem 1 i 2, z objawami zwykle rozpoczynającymi się przed 30 rokiem życia.
Niektóre osoby z dziedziczną homochromia dozą nigdy nie odczuwają objawów. Wczesne objawy bardzo często pokrywają się z innymi współistniejącymi schorzeniami, które mogą obejmować:
- ból stawów
- ból brzucha
- cukrzyca
- impotencja
- zmęczenie
- osłabienie
- utrata popędu seksualnego
- niewydolność wątroby
- niewydolność serca
- brązowy lub szary kolor skóry
Hemochromatoza – leczenie
Postępowanie terapeutyczne schorzeniu hemochromatozy sprowadza się do obniżenia poziomu żelaza we krwi. Podstawową metodą leczenia jest powtarzanie w określonych odstępach czasu upustów krwi. Niekiedy Stosowane są również leki, które wiążą żelazo i umożliwiają wydalenie z organizmu nadmiaru tego pierwiastka.
Zobacz też: http://www.oliwkowo.pl/fenyloketonuria-czym-jest-jakie-sa-jej-objawy-i-sposob-leczenia/