Hibiskus

Zainteresowanie siłą roślin i ziół jeszcze nie było tak powszechne Obecnie stanowią one dość spory udział w rynku nie tylko kosmetyków, ale również suplementów diety czy naturalnych środków leczniczych. Rośliny, zwłaszcza te pochodzą z certyfikowanych ekologicznych upraw są składnikami wielu kosmetyków do pielęgnacji, a często same w sobie są punktem wyjścia przy leczeniu wielu dolegliwości.

Co to jest hibiskus?

Jedną z popularnych roślin, która znalazła szerokie zastosowanie w kosmetologii i medycynie alternatywnej jest Hibiskus, zwany również potocznie malwą sudańską lub ketmią szczawiową. To bardzo ciekawa i charakterystyczna roślina o dużych, pięknych kwiatach w kształcie trąbki. Wiele osób uprawia hibiskus ze względów czysto estetycznych, nie zdając sobie sprawy z potencjału leczniczego, jaki w nim drzemie.

Krajem pochodzenia malwy sudańskiej są Chiny, stąd często nazywa jest potocznie różą chińską.

W naturalnych warunkach w jakich rośnie osiąga ona wysokość nawet do pięciu metrów. Ta uprawiana odmiana jest nieco niższa – najczęściej rośnie do trzech metrów wysokości. Z uwagi na fakt, że roślina ta bardzo dobrze znosi cięcie można ją formować w zależności od preferencji i upodobań.

Właściwości hibiskusa

Napar z hibiskusa to mieszanka zawierająca bogactwo wielu cennych składników aktywnych, które pozytywnie wpływają na zdrowie oraz urodę. Hibiskus jest szczególnie polecany w sezonie grypowym z uwagi na wysoką zawartość witaminy C. Oprócz tego malwa sudańska zawiera w swym składzie kwasy organiczne, w tym niezwykle cenny kwas cytrynowy, który pomaga leczyć niestrawność i wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.Mało kto wie, że hibiskus właściwości ma również antyutleniające, czyli wspierające usuwanie wolnych rodników z naszego organizmu, które powodują starzenie komórek, dzięki zawartości flawonoidów.

Działania niepożądane

Hibiskus właściwości poza dobroczynnymi dla organizmu witaminami i składnikami odżywczymi jest również bogaty w kwas szczawiowy. Kwas szczawiowy spożywany nadmiernie może prowadzić do kamicy nerkowej oraz niedoborów wapnia, dlatego zawsze napar z hibiskusa należy stosować rozsądnie. W związku z brakiem rzetelnych badań naukowych naparu z hibiskusa nie powinny spożywać kobiety w ciąży i matki karmiące piersią. Wiele też mówi się o tym, że malwa sudańska może zawierać też substancje obniżające płodność, dlatego nie należy go stosować wśród par starających się o dziecko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here