hiperglikemia

Badanie poziomu cukru w organizmie należy obowiązkowo powtarzać każdego roku. Jeżeli okaże się, że jego poziom jest podwyższony trzeba natychmiast wdrożyć leczenie ponieważ hiperglikemia może oznaczać początek niebezpiecznej choroby, jaką jest cukrzyca.  Nadmiernie wysoki poziom cukru wywołuje różne nieprzyjemne objawy. Szczególnie istotne jest kontrolowanie poziomu cukru u osób starszych, z nadwagą oraz prowadzących siedzący tryb życia.

Co to jest hiperglikemia

Hiperglikemia to stan chwilowego przekroczenia prawidłowej ilości cukru we krwi objawiające się znacznym podniesieniem poziomu glukozy we krwi. Na czczo u zdrowych osób stężenie cukru we krwi nie powinno przekraczać 99 mg/ dl a po dwóch godzinach od posiłku 140 mg/ dl. Wskaźniki powyżej  nazywane są także prawidłową glikemią na czczo oraz prawidłową tolerancją glukozy. Przekroczenie tych wartości czyli 100- 125 mg/ dl na czczo oraz 140- 199 mg/ dl po posiłku oznacza wysoli poziom glukozy we krwi czyli przecukrzenie. Dzięki badaniu glukozy można określić stan, w jaki znajduje się pacjent. Jeżeli przekroczony zostanie tylko pierwszy poziom może być to stan przedcukrzycowy. Jeżeli jednak oba wskazania wynoszą powyżej 126 mg/ dl oznacza to cukrzycę.

Przyczyny podwyższonego poziomu cukru

Przy cukrzycy bardzo ważne jest utrzymywanie właściwego poziomu cukru we krwi ponieważ to cukrzyca jest główną przyczyną hiperglikemii.  Konieczne jest rygorystyczne przestrzeganie diety, utrzymywanie aktywności fizycznej oraz leczenie czyli przyjmowanie insuliny. Pominięcie dawki insuliny, nieodpowiednia jej dawka mogą spowodować zwiększenie poziomu cukru. W stanach zapalnych i przy infekcjach wzrasta zapotrzebowanie na insulinę i wtedy również może  pojawić się hiperglikemia. Jeżeli dawka insuliny nie będzie zwiększona to stężenie glukozy we krwi wzrasta do niebezpiecznego poziomu. Innym powodem wystąpienia hiperglikemii  są błędy w diecie i niektóre leki.

jak sobie radzić z hiperglikemią

Objawy hiperglikemii

Podwyższony poziom cukru we krwi nie jest dla organizmu obojętny i jest przyczyną wielu nieprzyjemnych a czasem nawet niebezpiecznych objawów. Istotna znaczenie ma stan danej osoby, jej wiek, waga ciała oraz to czy choruje na cukrzycę.  Jeśli dochodzi do umiarkowanego przekroczenia często organizmie przyzwyczaja się do tego i nie występują żadne objawy. Wczesne objawy  hiperglikemii podobne są do dolegliwości związanych  z cukrzycą. Pojawiają się problemy z koncentracją, bóle głowy, zmęczenie, wyczerpanie, utrata wagi. Bardzo charakterystyczne jest wzmożone pragnienie a tym samym częstsze oddawanie moczu. Długo utrzymujący się stan podwyższonego poziomu cukru niekorzystnie wpływa na zdrowie. Skaleczenia dłużej się goją, pojawiają się problemy żołądkowe, pogorszeniu ulega widzenie, wypadają włosy.

Jak obniżyć poziom cukru

Za wysoki poziom cukru jest niebezpieczny dlatego ważne aby doprowadzić do prawidłowych wartości. Należy to robić pod kontrolą lekarza, szczególnie gdy ktoś choruje na cukrzycę i przyjmuje leki. Samodzielne nie należy przyjmować żadnych leków. Aby usunąć nadmiar cukru i zapobiec odwodnieniu trzeba pić dużo wody. Korzystnie wpływa także umiarkowany wysiłek fizyczny dobrany stosownie do danej osoby. Ważne jest również regularne spożywanie posiłków,  w których znaleźć powinny się produkty z pełnego ziarna wraz z dużą ilością warzyw i owoców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here