Informacje na temat scyntygrafii

Tematem tekstu będzie scyntygrafia. Macie świadomość kiedy jest wykonywana i na czym polega? Wiecie w ogóle o czym mowa? Jeżeli nie potraficie odpowiedzieć na obydwa pytania, nie martwcie się. W końcu celem tekstu jest poznanie odpowiedzi na te oraz inne pytania związane ze scyntygrafią.

Definicja

O czym byśmy nie mówili należy zacząć od definicji. Scyntygrafia jest niczym innym jak podstawową, obrazową metodą diagnostyczną, którą stosuje się w medycynie nuklearnej. Badanie każdorazowo związane jest z pomocą środków chemicznych (te środki chemiczne to najczęściej farmaceutyki). Ważna uwaga – środki chemiczne znakowane są radioizotopami. Przejdźmy teraz do najważniejszej sprawy związanej z scyntygrafią. Najważniejsza rzecz (główny etap) związany jest z cyfrowym zarejestrowaniem rozpadu izotopów promieniotwórczych. To zarejestrowanie przekłada się potem na obraz graficzny.

Kiedy powinno się wykonać scyntygrafię?

Jak to w każdym przypadku bywa – potrzebne są jakieś wskazania do poddania się badaniu. Przesłanek jest wiele – najczęściej mówi się o schorzeniach mających podłoże nowotworowe oraz podejrzeniach przerzutów choroby. Poza tym scyntygrafię wymienia się także wtedy, kiedy mowa o pacjentach cierpiących na krwawienie z przewodu pokarmowego/zrzucanie treści pokarmowych do przełyku/zrzucanie treści z dwunastnicy do żołądka. Idąc jeszcze dalej – jesteśmy wstanie wymienić diagnostykę (chorób nerek, wola guzkowego i wola zamostkowego) oraz rozpoznanie zaburzeń mających miejsce podczas krążenia płynu mózgowo – rdzeniowego. Na tym zakończymy wskazania, ale nie oznacza to ich braku (temat jest bardzo szeroki).

Informacje na temat scyntygrafiiPrzygotowanie do badania oraz jego przebieg

Kiedy czeka nas badanie zawsze wiąże się to z odpowiednim przygotowaniem. Jeżeli dotyczą nas pomiary scyntygraficzne, które obejmą układ pokarmowy – należy pamiętać, że takie pomiary zazwyczaj powinny mieć miejsce na czczo. Nie dotyczy to jednak osób, które stale przyjmują leki. W przypadku takich osób sytuacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ przed scyntygrafią kości, jak również pozostałymi kategoriami badań należy porozmawiać ze specjalistą kierującym na badanie (właściwie należy dodać też lekarza prowadzącego). Zazwyczaj jest tak, że na miesiąc przed stosowaniem metody scyntygraficznej powinniśmy zrezygnować z określonej grupy leków. Konieczne jest także dostarczenie USG tarczycy. To byłoby na tyle, jeśli chodzi o przygotowanie – czas na badanie.

Badanie wygląda tak, że pacjent otrzymuje doustnie roztwór radioznacznika. Odbywa się to około godzinę przed dokonaniem pomiarów scyntygraficznych (czasem może być wyjątek charakteryzujący się wprowadzeniem roztworu w formie dożylnej – sytuacja będzie mieć miejsce kwadrans przed badaniem). Warto także powiedzieć o scynografii jonowej – rozwiązaniu rzadziej stosowanym. Rozwiązanie to cechuje przyjęcie kapsułki jodu na dobę przed metodą badawczą. Kiedy dochodzi do rejestracji pomiarów pacjent musi leżeć spokojnie, jakikolwiek ruch jest kategorycznie zabroniony. Czas trwania procedury wynosi około 5 minut.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here