Odpowiednie użytkowanie lodówki wymaga nie tylko jej stosownego zamontowania, umiejscowienia w przypadku sprzętu tradycyjnego, to jest wolnostojącego czy też wykorzystywania zgodnie z instrukcją. Warto jest także pamiętać, iż ogromny wpływ na jakoś pracy naszego urządzenia ma też przechowywanie w określony sposób artykułów żywieniowych. Kolejna kwestia także nie do zlekceważenia, to sposób czyszczenia lodówki.
Lodówka musi być w domu każdego z nas i niezależnie od tego czy jest większa, czy mniejsza powinna być właściwie pielęgnowana. W ten sposób uniknie się psucia jedzenia, wyeliminujemy przypadki pleśni, a nawet długo przechowywane w niej produkty nie będą się tak szybko psuły. Istotne jest w związku z tym zaznajomienie się z pewnymi zasadami wiążącymi się z użytkowaniem lodówki. Sposobów jest kilka.
Niezbędne w tym celu będzie przede wszystkim postawienie na klasyczne środki higieniczne i kosmetyczne takie jak ocet, soda oczyszczona, płyn do naczyń, mydło, proszek do pieczenia. O dziwo przydadzą się także talk, a nawet jabłko. DO polerowania używamy natomiast takich materiałów jak mięciutka szmatka. Zaczynamy oczywiście od odłączenia sprzętu z dostępu do prądu. Kiedy to zrobimy, przystępujemy do porządnego uprzątnięcia wszystkiego, co znajduje się wewnątrz naszej lodówki. Polegać to powinno między innymi na wyjęciu wszelkich półek oraz szuflad. Otwieramy na oścież drzwiczki oraz rozpoczynamy mycie od zastosowania mieszanki mydła i ciepłej wody. Zamiast mydła możemy wykorzystać płyn do mycia naczyń. Później wszystko spłukujemy, a następnie wycieramy szmatką, delikatnie nią polerując powierzchnie lodówki i wszystkie jej zakamarki. Nie jest wskazane, aby używać swego rodzaju „przyspieszaczy” rozmrażania lodówki. Nie ma także sensowności próbowanie na siłę odkleić przywartych do wnętrza urządzenia tafli lodu. Wówczas może dojść do porysowania lodówki. Również złym nawykiem jest nienaturalne rozmrażanie, poprzez podziałanie zbyt gorącymi masami powietrza, na przykład wstawianie do środka sprzętu garnka z wrzącą wodą. W takim przypadku nie trudno o uszkodzenie lodówki. Ten proces jakim jest rozmrażanie powinien przebiegać samoistnie. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu nie będzie szwankował nasz sprzęt i nie doprowadzimy do spowolnienia jego późniejszej pracy.
Koniecznie trzeba zapamiętać, że w środku lodówkę zaczynamy myć dopiero wtedy, kiedy się odpowiednio rozmrozi do końca, samoistnie. W tym celu stosujemy albo podobną mieszankę do wyżej wymienionej czyli płyn do naczyń bądź mydło rozpuszczone w ciepłej wodzie, albo sodę oczyszczoną i wodę. W tym przypadku proporcje powinny wynosić odpowiednio jedna łyżka na jeden litr wody bądź wody z octem – trzy łyżki na jeden litr wody. Ze szczególną skrupulatnością musimy przetrzeć ścianki lodówki. Później, wymyta lodówka może zostać przez nas napełniona na nowo produktami spożywczymi. Nie możemy jednakże od razu zapakowywać jej na fulla. Pamiętajmy, aby zachowane w niej zostały dostępy powietrza. Musimy je przewidzieć ze wszystkich stron, aby artykuły przez dłużej zachowywały świeżość. Na koniec jeszcze jedna wskazówka – nie chowajmy do lodówki gorących dań.