Dziecko z ADHD
fot. Pixabay.com

ADHD jest coraz częściej występującą u najmłodszych pociech przypadłością. Mianem tym określa się nadpobudliwość psychoruchową. Opieka nad takim maluchem bywa dla rodziców sporym wyzwaniem. Warto jednak edukować się w tym temacie, aby wiedzieć, jak postępować z dzieckiem, które przejawia objawy ADHD oraz czego ono tak naprawdę od nas potrzebuje i oczekuje. 

Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/adhd-u-dzieci-jak-sobie-z-tym-radzic/

Jak objawia się ADHD?

Zespół nadpobudliwości psychoruchowej, która objawia się u dziecka zbyt dużą aktywnością motoryczną, impulsywnymi reakcjami oraz problemami z koncentracją uwagi psychologowie określają mianem ADHD. To dość często diagnozowana u dzieci przypadłość. Nie ma na nią środków farmakologicznych ani innego rodzaju lekarstwa. Rodzice muszą więc nauczyć się żyć z nadpobudliwością swojego dziecka oraz podjąć wysiłek wypracowania odpowiedniej nad nim opieki. W cięższych przypadkach tego zespołu konieczna może być pomoc psychologa, wyszkolonego pedagoga, a zdarza się nawet, że i psychiatry.

Najczęściej pierwsze objawy można zaobserwować w okolicach 5 roku życia. Jeśli dziecko bywa mniej wytrwałe lub konsekwentne w działaniu niż inne dzieci, łatwo się rozprasza, zaczyna kilka rzeczy na raz, po czym szybko przestaje się nimi zajmować, powinno to zacząć wzbudzać w nas niepokój. Jeśli do tego dojdą duże problemy z koncentracją i nieumiejętność skupienia uwagi, powinniśmy zacząć szukać wiedzy i fachowej pomocy, aby być pewnym, że właściwie umiemy zaopiekować się naszym dzieckiem.

Jak opiekować się dzieckiem z ADHD?

Jak już wspomnieliśmy powyżej, ADHD nie leczy się farmakologicznie. Duża jest tutaj więc rola rodziców i opiekunów, którzy powinni wypracować odpowiednie metody postępowania oraz opieki nad dzieckiem, które przejawia zachowania typowe dla nadpobudliwości psychoruchowej. Jeśli martwi nas to, że nie potrafimy poradzić sobie z nadaktywnością naszego dziecka oraz nadruchliwością psychoruchową, trudno nam wyjść z nim na spacer do parku czy wykonać inne spokojne działania, zacznijmy odwracać sytuację. Pozwólmy dziecku wyszaleć się podczas sportowej aktywności. Zamieńmy spokojne spacery na piłkę nożną, koszykówkę, lekkoatletykę. Coś, co da dziecku dużo ruchu i pozwoli rozładować skumulowane w nim emocje.

Z pewnością trudniejsze jest radzenie sobie z nadmierną impulsywnością. Jednak nasza konsekwencja w działaniu, tłumaczenie dziecku jego zachowań, próby znalezienia innych rozwiązań, przyniosą w końcu efekty. Warto również zapobiegać takim sytuacjom, które powodują gwałtowne reakcje u dzieci z ADHD. Przebodźcowanie nie jest dla nich wskazanym stanem. Gdy mamy to na uwadze, łatwiej nam zmagać się z ADHD.

Zobacz też: http://www.oliwkowo.pl/dlaczego-warto-dziecku-kupowac-zabawki-sensoryczne/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here