Jak rozpalić w kominku?

Jeszcze jakiś czas temu dominowała tendencja do zapisywania się na harcerstwo. W szczególności korzystali z takiej formy spędzania wolnego czasu ludzie młodzi, nastolatkowie i małe dzieciaki, dla których tego typu działalność była świetnym wariantem na angażujące i wartościowe hobby. Niemniej jednak na samym niebanalnym zagospodarowaniu czasu się nie kończyła przygoda z byciem skautem czy harcerzem. W trakcie spotkań i wyjazdów uczono wielu przydatnych rzeczy, na przykład w jaki sposób rozpalać ogień. Nie trzeba jednak zapisywać się do harcerstwa, aby posiąść tę umiejętność. Dzisiaj, w ramach postępu i komputeryzacji, gdy harcerskie zabawy zostały wyparte przez rozrywki w Internecie, dostępne są rozliczne rodzaje fachowych poradników wirtualnych z ciekawymi wskazówkami na rozmaite tematy, w tym także rozpalania w kominku. Jednym z takich fachowych opracowań z wartościowymi informacjami jest właśnie nasz artykuł.

Wystarczy, że krok po kroku zajmiesz się odtworzeniem tego, co Ci przedstawiliśmy poniżej i ognisko w Twym domowym kominku zapłonie. Po pierwsze musisz się upewnić, że sprzęt nie jest zanieczyszczony. Jeżeli kominek jest wyczyszczony, masz szansę na to, aby od razu przystąpić do dzieła. Upewnij się, że brak na jego ściankach kreozotów, jakie są łatwopalne. Skąd miałyby się one tam wziąć? Tworzą się one w ramach procesu spalania drewna, więc nie ma się co dziwić, że wystąpią w kominku. Warto mieć świadomość, iż ich obecność potrafi być sporym zagrożeniem. Stary, nagromadzony w kominku popiół musi być zatem zawsze dokładnie usunięty.

Jak rozpalić w kominku?Później przyglądasz się bliżej kominowi Twojego kominka. Zobacz czy jest otwarta przepustnica. Jak jest w dolnej części komina, to powinieneś sięgnąć po dźwignię i móc ją w pełni otworzyć. Jeżeli nie przez dźwignię, to za pośrednictwem pociągnięcia łańcuszka. W przypadku, gdy przepustnica umiejscowiona jest w górnej części kominka, raczej nie będzie problemu z jej wprowadzeniem w ruch, otwierając przez pociągnięcie linki.

By jak najszybciej uzyskać ogień w kominku, warto jest w centralnym jego punkcie umiejscowić coś, co ma charakter łatwopalny. Na koniec wrzuć na to kilka arkuszy papierowych. Możesz je położyć na przykład na ruszcie sprzętu. W ten sposób nie powinieneś zablokować dochodzenia do kominka mas powietrza. Powietrze natomiast gwarantuje, że płomień ognia będzie się tlił. Musisz także zdecydować się na jakiś rodzaj drewna kominkowego. Najbardziej sprawdzony będzie gatunek sosnowy, ponieważ najłatwiej się pali. Jest to drewno naturalne, więc od razu poczujesz specyficzny klimat jaki tworzy nie tylko sam kominek jako dekoracja Twego domostwa, ale także wydobywający się z niego płomień ognia. Jest także dostępny w sklepach rozliczny rodzaj gatunków drewienek przeznaczonych typowo do palenia nimi w kominkach. Warto i tą możliwość wziąć pod uwagę. Zestawiając je natomiast z wyżej wymienionym drewnem sosnowym, raczej porównania nie ma, bo sosna znacząco przebija swymi właściwościami i jakością wszelkie inne rodzaje drewna. Wynika to z faktu, iż to sama natura, a dokładniej brak w tym gatunku związków chemicznych. Jeżeli je potniemy na drobne kawałeczki, możemy łatwiej utrzymać płomień na dłużej. Na wierzchu połóżmy najlepiej do dziesięciu kawałeczków drewna – ważne, żeby było ono suche, a najlepiej aby pochodziło z drzew liściastych. Następnie podpalamy dwie kartki papieru i wrzucamy je do środka. Wypada podpalić oba końce papieru, bo wtedy łatwiej rozpalimy ogień na dobre. W międzyczasie możemy delikatnie powrzucać niewielkie drewienka, najpierw je właściwie łamiąc.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here