Regularne czyszczenie lodówki, czyli przynajmniej raz w miesiącu, chroni sprzęt przed osadzaniem się w nim brzydkiego zapachu, a także szkodliwych bakterii. Urządzenie można umyć gotowym środkiem czyszczącym lub użyć octu albo sody oczyszczonej. Lodówkę należy wcześniej rozmrozić, a z jej wnętrza powyjmować jedzenie, a także plastikowe i szklane elementy, jak półki, pojemniki.

Czym myć lodówkę?

Lodówkę można umyć ciepłą wodą z dodatkiem delikatnego płynu na bazie mydła lub gotowego środka czyszczącego do tego typu sprzętów W miejscu, takim jak drogeria internetowa Superkoszyk, można kupić preparaty do mycia lodówki bez wychodzenia z domu. Gotowe środki usuwają zabrudzenia, neutralizują brzydkie zapachy, a także delikatnie pielęgnują powierzchnie. Nie zaleca się stosowania płynów na bazie chloru i rozpuszczalników, ponieważ mogą one uszkodzić strukturę powłok wnętrza lub zmatowić metalowe elementy. Domowym sposobem na mycie lodówki jest użycie octu spożywczego oraz sody oczyszczonej.

Rozmrażanie lodówki – co trzeba wiedzieć?

Przed czyszczeniem lodówki należy wyłączyć ją z kontaktu i wyjąć zawartość wszystkich półek, komór i szuflad. Zamrożone jedzenie można przełożyć do miski i przykryć chłodzącymi wkładami i gazetami, dzięki czemu utrzyma ono niską temperaturę przez kilka najbliższych godzin. Lodówki no frost nie wymagają rozmrażania, jednak należy dbać o ich czystość tak samo, jak o tradycyjny sprzęt. Jeżeli wewnątrz urządzenia lód osiągnął grubość 0,5 centymetra – należy je rozmrozić. Bardzo ważnym elementem mycia lodówki jest dokładne wyczyszczenie otworu odpływowego. Jeżeli będzie on mocno zanieczyszczony, wewnątrz urządzenia zacznie gromadzić się woda, co może doprowadzić do szybszego popsucia się sprzętu.

Jak umyć lodówkę sodą oczyszczoną i octem?

Do mycia lodówki najlepiej używać miękkiej ściereczki lub gąbki o niechropowatej powierzchni. Otwór odpływowy można wyczyścić wacikiem kosmetycznym na patyku. Myjąc wnętrze należy pamiętać, aby nie zamoczyć panelu sterowania oraz żarówki. Po zakończeniu wystarczy wytrzeć środek urządzenia do sucha i pozostawić uchylone drzwiczki. Mycie lodówki octem lub sodą oczyszczoną to domowe sposoby na utrzymanie jej czystości. Ocet z wodą rozrabia się w mniej więcej równych proporcjach. Na litr wody wystarczy około 1-2 łyżek sody. Ocet ma początkowo bardzo ostry i nieprzyjemny zapach, który jednak stosunkowo szybko wietrzeje.

Po wyczyszczeniu, osuszeniu i ponownym włączeniu lodówki do prądu należy powkładać do niej z powrotem produkty spożywcze. Warto wtedy przy okazji sprawdzić ich daty ważności, aby powyrzucać niepotrzebne lub zepsute jedzenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here