Mieliście styczność z takim zabiegiem jak koronarografia? Jeżeli nie mieliście to macie dziś bardzo dobrą okazję, aby poznać bliżej to badanie. Bliższe poznanie rozpoczniemy od przedstawienia definicji.
Jak możemy zdefiniować koronarografię?
Najkrócej rzecz ujmując koronarografia to radiologiczny zabieg diagnostyczny. Tak w ogóle to warto powiedzieć, że funkcjonują dwie nazwy. Poza koranografią jest jeszcze angiografia tętnic wieńcowych. Można powiedzieć, że to taka ciekawostka, o której bez wątpienia warto pamiętać. Wracamy do radiologicznego zabiegu diagnostycznego. Jak możemy rozwinąć wspomnianą definicję? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest odniesienie się do celu. W przypadku koronarografii (angiografii tętnic wieńcowych) chodzi o ocenę drożności naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za zaopatrywanie serca w krew – prześwietlamy tętnice wieńcowe, aby udało się wykryć nieprawidłowości podczas ich działania.
Wskazania do zabiegu
Jak to przy zabiegach bywa – muszą być jakieś wskazania – nie ma innego wyjścia. Zanim jednak przejdziemy do wskazań należy powiedzieć sobie jasno, że mamy do czynienia z inwazyjnym zabiegiem a kiedy zabieg jest inwazyjny to wymaga się uzyskania zgody pacjenta. Można powiedzieć, że takie są właśnie reguły gry. Skoro już to wiemy to nie pozostaje nic innego jak przejść do tego, kto poddaje się badaniu. Badanie przeznaczone jest do osób, u których zachodzi podejrzenie wystąpienia choroby wieńcowej. Rzecz jasna mówimy sobie tylko i wyłącznie o sytuacji, w której jest podejrzenie wystąpienia choroby wieńcowej. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego jak powiedzieć sobie jasno – jak rozpoznać chorobę wieńcową? Jednym ze sposobów rozpoznania choroby wieńcowej są bóle zamostkowe, które pojawiają się kiedy dochodzi do wzmożonego wysiłku. Zresztą nie można wykluczyć bólu w czasie spoczynku. Pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć choroby wieńcowej. Choroba wieńcowa, która nie jest leczona może przerodzić się w zawał mięśnia sercowego.
Przebieg koronarografii i interpretacja wyników
Zacznijmy od wiadomości, która z pewnością zadowoli każdego z Państwa. Przebieg badania nie wiąże się z jakimkolwiek bólem – jest bezbolesny. Pacjent cały czas jest przytomny, czas trwania pomiarów powinien wynieść około 30 minut. Dostęp do naczyń wieńcowych uzyskiwany jest na dwa sposoby – dwie drogi. Otóż, sytuacja wygląda tak, że dostęp uzyskiwany przez nadgarstek bądź pachwinę. W przypadku nadgarstka chodzi o tętnicę promieniową a w przypadku pachwiny o tętnicę udową. Jakiekolwiek wkłucie by nie było – do krwiobiegu wprowadza się cewnik. Cewnik musi przebyć drogę od aorty aż do naczyń wieńcowych. W dalszej części badania wprowadza się kontrast do krwi tętniczej. Być może zastanawiacie się w jaki sposób kontroluje się cały proces rentgenowski – proces kontrolowany jest dzięki obrazowi rentgenowskiemu.
Co do interpretacji – nie ma specjalnie o czym mówić – lekarz na podstawie wyników podejmuje decyzję odnośnie tego, co dalej. Nie każdy pewnie wie, ale możliwości leczenia są różne.