Na czym polega powtórne leczenie kanałowe u dentysty?

Jeśli podczas leczenia kanałowego nie udało się całkowicie wyeliminować wszystkich bakterii z kanału, a pacjent boryka się z nawracającym stanem zapalnym, wówczas konieczne jest przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego. Nazywane jest rewizją lub reendodoncją i polega na usunięciu materiału, którym ząb został wypełniony. Jak dokładnie przebiega powtórne leczenie kanałowe u dentysty?

Zanim dentysta zleci powtórne leczenie kanałowe zęba, dokładnie zbada i prześwietli ząb. Ten typ leczenia bowiem wskazany jest wyłącznie w uzasadnionych przypadkach, gdyż zabieg jest dużo bardziej skomplikowany. Sprawdź, jak przebiega i jakie są wskazania.

Wskazania do powtórnego leczenia kanałowego

Powtórne leczenie kanałowe będzie wskazane przede wszystkim w przypadku, gdy kanały nie zostały wypełnione do wierzchołka korzenia lub gdy materiał, którym zostały wypełnione się zresorbował. W efekcie w kanale w okolicy wierzchołka korzenia pozostaje pusta przestrzeń, w której mogą rozwijać się bakterie.

Będzie ono także konieczne w sytuacji, gdy na zdjęciu rentgenowskim zauważone zostaną niegojące się zmiany przy wierzchołku korzenia oraz gdy wokół zęba zaobserwujemy obrzęk lub przetokę ropną nad nim.

Zaniepokoić powinny nas objawy bólowe, wskazujące na nieprzeleczone kanały dodatkowe lub wypełnienie kanału materiałem starej generacji, ulegającym po pewnym czasie ponownej infekcji bakteryjnej. A jak przebiega samo leczenie?

Przebieg leczenia

Powtórne leczenie kanałowe, wykonywane na przykład w Klinice Stomatologicznej Medidens, polega na otwarciu zęba, oczyszczeniu kanałów ze starego materiału, a następnie ich wyczyszczeniu za pomocą specjalnych płynów oraz pilników. Kolejnym etapem jest opracowanie wszystkich kanałów i szczelne ich wypełnienie, co uniemożliwi ponowną infekcję bakteryjną. Zabieg trwa dłużej niż leczenie pierwotne i przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.    

Zaopatrzenie zęba po leczeniu

Omawiane leczenie stomatologiczne jest dużo bardziej skomplikowane także ze względu na późniejszą konieczność zabezpieczenia zęba. Ząb taki bowiem jest wyjątkowo kruchy i narażony na złamanie, dlatego zaleca się jego odbudowę koroną protetyczną, inlayem lub onlayem.  

Pamiętajmy, że niedopełnione kanały korzeniowe są idealnym siedliskiem dla bakterii, powodujących infekcję kości oraz stan zapalny całego organizmu.

Przeprowadzenie powtórnego leczenia kanałowego w większości przypadków jest zatem niezbędne, gdyż pozwala uniknąć wielu innych, groźnych chorób.  

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here