Choroba zwyrodnieniowa stawów powstaje u osób starszych, najczęściej kobiet. Często wiąże się z nieprawidłową masą ciała i przeciążeniami. Główne objawy schorzenia to ból, czasem sztywność i trzeszczenia. Aby zmniejszyć ich nasilenie, można stosować np. okłady z lodu.
Zwyrodnienie stawów – przyczyny
Choroba zwyrodnieniowa stawów może być wywołana czynnikami, na które mamy wpływ, a także niezależnymi od nas. Większe ryzyko zwyrodnienia stawów powoduje otyłość, a także osłabienie mięśni. Niektóre sporty uprawiane zawodowo, takie jak zapasy lub podnoszenie ciężarów, powodują nadmierne przeciążenie stawów i wiążą się z urazami. Na bóle stawów narażone są też osoby, które ze względu na charakter wykonywanej pracy muszą często zginać kolana bądź podnosić ciężkie przedmioty. Warto zadbać o zdrowie stawów, stosując zbilansowaną dietę i regularnie się ruszając. Profilaktyka (jak np. stosowanie leku structum) pozwoli zmniejszyć ryzyko pojawienia się objawów choroby zwyrodnieniowej. Niestety na jej powstanie wpływają też czynniki niezależne od człowieka, czyli wiek, płeć, zaburzenia w budowie stawów i czynniki genetyczne. Częściej chorują kobiety, osoby starsze oraz te, w których rodzinie występowały dolegliwości tego typu.
Ból stawów i inne objawy choroby zwyrodnieniowej
Ból stawów odczuwany przy poruszaniu się to podstawowy symptom świadczący o ich zwyrodnieniu. Chory czuje go w konkretnym stawie, a dolegliwości ustępują w czasie spoczynku. Dochodzi do ograniczenia ruchomości stawów, np. kłopotów ze zgięciem bądź wyprostowaniem kończyny. Pojawia się sztywność, często występująca po obudzeniu się lub po okresie bezruchu. Pacjenci z chorobą zwyrodnieniową mogą słyszeć trzeszczenia. Czasem zauważają też poszerzenie obrysów oraz zniekształcenie stawów. Wynika to z powstawania tzw. osteofitów, czyli wyrośli kostnych i wysięku płynu stawowego.
Leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów
Na zwyrodnienie stawów polecane jest postępowanie niefarmakologicznej. Podstawowe zasady są identyczne z profilaktyką zachorowania: utrzymywanie prawidłowej masy ciała i wdrożenie ćwiczeń fizycznych. Warto też odciążyć chory staw, np. stosując kile, laski bądź balkoniki. Pomocne są też wkładki do butów, ortezy oraz obuwie zmniejszające obciążenie kręgosłupa. Można też wdrożyć udogodnienia, takie jak uchwyty przy wannie pomagające wstać, oraz korzystać z wysokiego łóżka. W leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów stosuje się także krioterapię, np. w postaci okładów z lodu. Miejscowe zmniejszenie bólu zapewnią też ciepłe okłady. Warto zadbać o edukację w zakresie choroby. W przypadku nasilonego bólu lub stanu zapalnego można sięgnąć po leki. Zwykle są to: niesteroidowe leki przeciwzapalne, paracetamol i – w cięższych przypadkach – opioidy.