Regularne wizyty u okulisty mają na celu wczesne wykrycie schorzeń i wad wzroku oraz zapobieganie przed ich dalszym rozwojem. Na badanie okulistyczne należy przyjść bez makijażu. Na wizycie okulista sprawdza, między innymi, ostrość widzenia, a także wykonuje pomiar ciśnienia w oku oraz określa stan poszczególnych odcinków oka w lampie szczelinowej.

Badanie wzroku – na czym polega?

Każda wizyta u okulisty rozpoczyna się wywiadem lekarskim. Specjalista pyta najczęściej o: niepokojące objawy i dolegliwości oczu, ewentualną obecną wadę wzroku, przebyte choroby, zabiegi chirurgiczne oraz różnego rodzaju urazy związane z narządem wzroku. Badanie okulistyczne ma na celu wykrycie nieprawidłowości w funkcjonowaniu oka. W przypadku wykrycia wady wzroku specjalista dobiera odpowiednie okulary korekcyjne lub szkła kontaktowe. Okulista tłumaczy również na czym polega zdejmowanie i zakładanie soczewek krok po kroku oraz wyjaśnia sposoby ich pielęgnacji.

Badanie okulistyczne – jak się przygotować? 

Osoba przychodząca na badanie okulistyczne powinna być bez makijażu. Kolorowe kosmetyki nałożone na rzęsy i powiekę mogą utrudnić, a nawet uniemożliwić przeprowadzenie badania. Na wizytę u okulisty nie należy również przyjeżdżać własnym samochodem, ponieważ badanie dna oka, przeprowadza się na rozszerzonej źrenicy, przez co pacjent przez kilka godzin od aplikacji specjalnego płynu, gorzej widzi.

Badanie ostrości widzenia

Pierwszym podstawowym badaniem okulistycznym jest sprawdzenie ostrości widzenia, zarówno z bliska, jak i z daleka. Badanie przeprowadza się dla każdego oka osobno. Tablica okulistyczna wypełniona jest cyframi oraz literami o różnej wielkości, a zadaniem pacjenta jest czytanie ich na głos z określonej odległości.

Pomiar ciśnienia w oku

Pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego odbywa się za pomocą urządzenia nazywanego tonometrem. Podwyższone ciśnienie w oku jest czynnikiem ryzyka wystąpienia jaskry. Tonometria określa czy ciecz wodnista zawarta w gałce ocznej zapewnia odpowiednie napięcie soczewki oraz rogówki.  

Badanie oka w lampie szczelinowej

Lampa szczelinowa to specjalne urządzenie, które umożliwia określenie stanu poszczególnych odcinków oka. Badanie odbywa się na rozszerzonych źrenicach, dlatego okulista wcześniej zakrapla do oczu specjalny płyn. Za pomocą urządzenia można badać tylny i przedni odcinek narządu wzroku, a także określić stan dna oka, siatkówkę czy tarczę nerwu wzrokowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here