Szybkie i łatwe przemieszczanie się jest domeną naszych czasów. Z resztą te czasy zaczęły się już dobre kilka lat temu. Prawie każda rodzina posiada przynajmniej jeden samochód, a spotkanie dorosłej osoby bez prawa jazdy jest dość ciężkie. Jednak przepisy dotyczące kierowania pojazdami, a w tym przepisy dotyczące samego dokumentu upoważniającego nas do jazdy, ciągle się zmieniają. W 2013 roku wszedł przepis, który dużo zmienia w życiu kierowców, zwłaszcza tych starszych.
Termin prawa jazdy
Od 2013 roku każde prawo jazdy ma swój termin. Może to być minimalnie rok, a maksymalnie 15 lat, które zależą przede wszystkim od badań lekarskich. I co najważniejsze – osoby, które posiadają bezterminowe prawo jazdy, także muszą starać się o przedłużenie dokumentu między 2028 a 2033 rokiem.
W jaki sposób możemy przedłużyć uprawnienia do prowadzenia pojazdów?
Otóż przede wszystkim należy znowu przejść badania lekarskie o braku przeciwwskazań do kierowania pojazdami. W tym celu należy udać się do odpowiedniego specjalisty, który wystawi nam dokument potwierdzający nasz stan zdrowia, a przy tym wyda termin, po którym badanie straci ważność. W ten sposób otrzymujemy termin ważności nowego prawa jazdy. Następnie z kolorową fotografią, kserokopią starego dokumentu, dokumentem tożsamości oraz wnioskiem o przedłużenie prawa jazdy (który możemy wypełnić także na miejscu) należy udać się do odpowiedniego dla naszego miejsca zamieszkania lub zameldowania Urzędu Miasta.
Kiedy należy złożyć wniosek?
Urząd ma 9 dni roboczych na wydanie nowego dokumentu, tak więc najlepiej udać się do urzędu około 2 tygodni przed końcem terminu. W innym wypadku możemy po prostu zostać bez uprawnień przez kilka dni.
Co trzeba jeszcze wiedzieć?
Przede wszystkim należy pamiętać, że po terminie ważności, nie wolno kierować pojazdami. Podczas kontroli policji, jesteśmy traktowani jak osoba bez żadnych uprawnień, za co grozi 500 zł mandatu lub kara grzywny do 5 tysięcy zł, a nasz samochód może zostać odholowany.
Poza podstawowymi wiadomościami, warto także zasięgnąć bardziej szczegółowych informacji, które proponuje nam strona www.badania-kierowcow.warszawa.pl, na której na pewno znajdziemy wiele cennych porad i uwag, zwłaszcza dla osób z bardziej skomplikowaną sytuacją.