Przeprowadzone badania potwierdziły, że statyny przyczyniają się do zmniejszenia wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych. Niestety, nie wszyscy pacjenci np. po zawałach sercach, mogą je przyjmować – powodem jest nietolerancja statyn.
Statyny – podstawowe informacje
Statyny zostały odkryte w drugiej połowie ubiegłego wieku w wyniku badań prowadzonych nad sfermentowanymi grzybami. Dziś ich działanie jest dobrze poznane – wiadomo, że obniżają one poziom cholesterolu w organizmie, dlatego ich spożywanie jest szczególne zalecane osobom mającym problem z sercem i układem krążenia. Wyniki licznych badań wykazały, że statyny są w stanie zredukować ilość zgonów spowodowanych chorobami wieńcowymi i incydentami sercowo-naczyniowych.
Współcześnie statyny znajdują się w wielu lekach, które kardiolodzy przepisują pacjentom mającym problem z sercem i układem krążeniowym. Rzadko, ale po spożyciu leków z tymi substancjami w składzie, mogą pojawić się działania niepożądane. O jakich mowa?
Nietolerancja statyn
Wyróżnia się statyny naturalne i syntetyczne – łącznie jest ich sześć: atorwastatyna, fluwastatyna, rosuwastatyna, lowastatyna, simwastatyna i prawastatyna. Reakcje niepożądane to:
- Zaburzenia pracy wątroby. Zmiany są zauważalne w okresie pierwszych trzech miesięcy, a ponieważ zachodzą całkowicie bezobjawowo, konieczne jest przeprowadzanie badań kontrolnych.
- Bóle mięśniowe, osłabienie i tkliwość mięśni (miopatia). Czasem zmiany zachodzące w organizmie, które objawiają się właśnie w ten sposób, mogą doprowadzić do niewydolności nerek.
- Zwiększenie ryzyka wystąpienia cukrzycy.
Ponieważ nietolerancja statyn może mieć poważne konsekwencje, nie zaleca się stosowania leków ze statynami pacjentom znajdującym się w grupie ryzyka. Wystąpienie działań niepożądanych jest szczególnie prawdopodobne u pacjentów:
- z niską wagą,
- niepełnosprawnych,
- w podeszłym wieku,
- u których zdiagnozowano niewydolność nerek lub wątroby, cukrzycę lub otyłość,
- rodzinnie obciążonych miopatią.
Pacjenci przyjmujący leki ze statynami, którzy zauważyli u siebie niepokojące objawy, powinni natychmiast skonsultować się z lekarzem.