Schodołaz jest urządzeniem, które pozwala przetransportować osoby niepełnosprawne poruszające się na wózku inwalidzkim po schodach. Istnieją dwa rodzaje schodołazów: gąsiennicowy i kroczący. Ten drugi pozwala na transport po wąskich i stromych schodach.

Czym jest schodołaz?

Schodołaz to rodzaj sprzętu przeznaczonego do transportu dla niepełnosprawnych. Dzięki niemu osoby poruszające się na wózku inwalidzkim mogą w bezpieczny i szybki sposób zjechać po schodach bądź na nie wjechać.

Schodołaz gąsienicowy

Do wykonania schodołazu gąsiennicowego została wykorzystana technologia gąsiennicowa, która usprawnia pokonywanie schodów. Sprawia, że jest ono płynne, szybkie i komfortowe. Urządzenia można używać na schodach o nachyleniu do 35 stopni. Maksymalna waga osoby znajdującej się na wózku to 130 kg. Wiele schodołazów jest mobilnych, dzięki czemu w przeciwieństwie do wind dla niepełnosprawnych, nie trzeba ich montować na stałe. Sprzęt wykonany w technologii gąsiennicowej rozkłada się na dwie części: napęd główny i kolumnę sterującą. Zdecydowanie ułatwia to przewożenie schodołazu, nawet w niewielki samochodzie. Mocowanie urządzenia jest bardzo proste i umożliwia podpięcie praktycznie każdego rodzaju wózka inwalidzkiego. Schodołaz jest zasilany akumulatorowo. Niektóre urządzenia informują o rozładowaniu baterii sygnałem dźwiękowym, a inne migającą diodą. Te dwa rodzaje sygnalizacji mogą być wykorzystywane w jednym urządzeniu.

Schodołaz kroczący

Schodołaz kroczący służy do transportu osób poruszających się na wózkach inwalidzkich po stromych i wąskich schodach. Minimalna szerokość schodów to zwykle 60 cm, a kąt nachylenia może dochodzić do około 50 stopni. Jest to transporter szybki i łatwy w montażu. Rozkłada się go w równie prosty sposób. Jest zasilany akumulatorowo i wyposażony w ładowarkę umożliwiającą ich naładowanie. O rozładowaniu akumulatora informuje dioda. Może być sprzedawany w zestawie z wózkiem inwalidzkim lub krzesełkiem na kółkach. Są one wyposażone w podnóżek, podłokietniki i pasy bezpieczeństwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here