Trądzik jest problemem, który jeszcze nie tak dawno utożsamiany był z młodzieżą. Teraz jednak to się zmienia. Trądzik dotyka osoby w różnym wieku – takie są fakty. Nie można więc powiedzieć, że ktoś jest za stary na trądzik. Przy okazji warto zwrócić uwagę na to, że nieświadomie dokonujemy pewnego uogólnienia. Mówimy o trądziku, co jest zgodne z prawdą, ale rodzaje trądziku mogą być różne.
Skąd bierze się trądzik?
Jeżeli chcemy zlikwidować jakiś problem to musimy wiedzieć skąd się ten problem bierze. Nie ma innego wyjścia. Co więcej – w przypadku trądziku sytuacja jest szczególnie trudna – nie wszystkie powody powstawania trądziku zostały wyjaśnione. Najlepiej odnieść się do tego co uważają eksperci. Eksperci uważają, że główna przyczyna to wzrost poziomu androgenów. Androgeny to hormony męskie, które są u obydwu płci. Pojawienie się trądzika androgennego ma miejsce w momencie, kiedy hormony stymulują wzrost gruczołów łojowych a gruczoły te wydzielają zbyt wiele łoju (co skutkuje blokowaniem przewodów wyprowadzających).
Kolejną z przyczyn trądziku jest działanie bakterii i grzybów beztlenowych znajdujących się w gruczołach łojowych. Chodzi o wytwarzanie enzymów powodujących rozpad łoju. Z kolei rozpad łoju ma później swoje przełożenie na migrację komórek, które odpowiadają za stany zapalne. Dokładniej rzecz ujmując chodzi o migracje w okolice gruczołu łojowego.
Za trądzik mogą odpowiadać także paciorkowce i gronkowce czyli bakterie innego rodzaju. W przypadku trądziku niestety nie można też wykluczyć podłoża genetycznego. Podłoże genetyczne ma wpływ w naprawdę wielu przypadkach.
Dorosłość z trądzikiem
Nadeszła pora, aby rozwinąć temat trądziku u dorosłych. Jakbyście zapomnieli – trądzik nie dotyczy już tylko młodzieży (ludzi młodych). Co więcej – trądzik w późniejszych latach różni się od tego, który dotyka młodszych. Dokładniej rzecz biorąc – rzadko zdarza się, aby trądzik był spowodowany zaburzeniami hormonalnymi. Tak więc, o czym możemy powiedzieć? Na pewno można powiedzieć o diecie i stresie, który wzmaga produkcję łoju. Kwestię diety należy jednak rozwinąć. Otóż, chodzi o dużą ilość produktów wysokoprzetworzonych i stymulowanie produkcji androgenów.
Wiecie już, ze przyczyny są inne, ale należy jeszcze powiedzieć o leczeniu. W przypadku leczenia mamy taką samą sytuację jak wtedy, kiedy mówiliśmy o przyczynach – trądzik u dorosłych liczy się inaczej niż przykładowo u 15-latków. Wiąże się to z tym, że skora osoby dorosłej ulega większemu zrogowaceniu oraz charakteryzuje się suchością. Skoro już sobie o tym powiedzieliśmy to warto dodać, że większe zrogowacenie oraz suchość przekłada się na trudności w leczeniu. Jak jest trudniej to naturalnie zmiany zostają dłużej. Na pewno też nie wszyscy wiedzą, że niestety, często dochodzi do pozostania blizn oraz przebarwień. Nie brzmi to optymistycznie, ale nie zapominajmy, że często nie oznacza tego samego co zawsze. Leczenie trądziku jest długim i skomplikowanym procesem – ważne, żeby zdawać sobie sprawę z problemu.