Sklep elektryczny

0
2341

Bezpieczeństwo każdej instalacji elektrycznej jest niezmiernie ważne. Trzeba zawsze stawiać ja na szczycie wszystkich priorytetów. Jeśli chodzi o prąd, to zagrożeniem może być porażenie lub pożar. Aby do tych zdarzeń nie dopuścić, stosuje się różnego rodzaju zabezpieczenia.

Najczęściej przyjmują one formę bezpieczników, które znajdują się w naszej domowej rozdzielnicy. Jeśli dojdzie do zwarcia, prąd zostaje odcięty poprzez wyłączenie się lub przepalenie (w starszych typach) bezpiecznika ograniczającego prąd w obwodzie. Wtedy musimy usunąć przyczynę zwarcia i włączyć ponownie wyłącznik nadprądowy, lub wymienić przepaloną wkładkę topikową. Jak jednak dobierać oznaczenia bezpieczników do potrzeb w naszym domu lub mieszkaniu, by nie powodować zagrożenia?

Jak dobrać bezpieczniki do instalacji elektrycznej?

Najpierw powinniśmy scharakteryzować sobie rodzaje wyłączników i bezpieczników. Otóż dawniej występowały one w formie wkręcanych wkładek topikowych, które były jednorazowe. Posiadały gwint typu E27 (taki sam jak w żarówce) i były wkręcane do specjalnych miejsc na tablicy bezpiecznikowej. Problemem mogło być tutaj między innymi to, że bez problemu można było zmienić wartość bezpiecznika na większą.

Wystarczyło po prostu włożyć wkładkę o większym amperażu. To mogło powodować zagrożenia, dlatego zaprzestano stosowania tego typu wkładek. Oprócz tego były one niebezpieczne jeszcze z takiego powodu, że podczas wymiany wkładki istniała możliwość porażenia prądem, ponieważ nietrudno była o omsknięcie się palca i dotknięcia części obwodu pod napięciem.

Nowoczesne bezpieczniki natomiast przyjęły formę wyłączników nadprądowych. Są to specjalne urządzenia, które są wielokrotnego użytku. Jeśli dojdzie do zwarcia, to dźwignia zostaje zrzucona w dół, a prąd natychmiast odcięty. By włączyć ponownie przepływ energii elektrycznej, wystarczy podnieść dźwignię do góry.

Profesjonalne akcesoria elektryczne

Teraz powiemy o najważniejszym, czyli wartościach prądowych bezpieczników, a także jak dobierać je do konkretnej instalacji. Otóż każdy wyłącznik nadprądowy czy wkładka topikowa reaguje przede wszystkim na zwarcie. Wtedy płynie przez bardzo krótką chwilę prąd o wartości nawet setek, lub tysięcy amperów, jednak ten przepływ jest natychmiast przerywany.

Ale to nie wszystko, bezpiecznik potrafi bowiem wyłączać także prądy przeciążeniowe, a to jest tak naprawdę najważniejsze. Każdy z nich posiada stosowną wartość prądu znamionowego wyrażoną w amperach (A). Na przykład możemy mieć „korek” o amperażu 6A, 10A, 16A, 20A, 25A, 32A i tak dalej. Jeśli ten próg prądu będzie przekroczony i potrwa to odpowiednią ilość czasu, bezpiecznik się przepali lub wyłączy.

Wyposażenie elektryczne do domu

Uchroni to obwód przed zbyt dużym przepływem energii i przegrzaniem, a następnie stopieniem przewodów w ścianach, a w konsekwencji pożarem. Dlatego też „rozmiar” bezpiecznika zawsze należy dobrać do grubości przewodów. Na przykład kabel o przekroju żył 1,5mm2 powinien być zabezpieczony maksymalnie bezpiecznikiem o wielkości 10A. W przypadku przewodu 2,5mm2 można już użyć wkładki lub wyłącznika o prądzie 16A.

Jeśli mamy starszy typ bezpieczników z wkładkami, zawsze trzeba mieć pod ręką ich zapas. Natomiast w przypadku nowszych wyłączników, jeśli chcemy wymienić jeden z nich na inny, koniecznie zaopatrzmy się w sklepie, który posiada towar wysokiej jakości. Pamiętajmy, że od tego czy urządzenia te będą sprawne zależy nasze życie i zdrowie, dlatego nigdy na tym nie oszczędzajmy. Niemniej nie powinniśmy nigdy samodzielnie zmieniać wartości bezpieczników, ponieważ nigdy do końca nie wiemy, jaka jest wartość bezpieczna dla danego obwodu. Najlepiej w tym celu zaprosić elektryka, który dokona pomiarów i wymieni nasze wyłączniki na odpowiednie.

Źródło: http://elektronika.org.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here