spirometria

Jeżeli cierpisz z powodu dolegliwości ze strony układu oddechowego nie czekaj tylko jeszcze dziś zapisz się na badanie spirometryczne!

Kaszel

Niekontrolowany kaszel niezwiązany z występowaniem żadnej grypy dopada cię często w okolicach wiosennej pory? Przyczyną Twoich dolegliwości mogą być choroby układu oddechowego. Dlatego najlepszym wyjściem będzie poddanie się badaniu – spirometrii. 

Powodem do wykonania badania są także deformacje klatki piersiowej, dziwne szmery w płucach oraz ciągłe odkrztuszanie wydzieliny. Chorobom układu oddechowego często sprzyjają okoliczności. Jeżeli nałogowo palisz papierosy lub w pracy masz ciągły kontakt np. z pyłem, smogiem czy szkodliwymi gazami musisz liczyć się z konsekwencjami. W przypadku takich osób spirometrię zaleca się wykonywać profilaktycznie – regularnie raz lub kilka razy do roku

Spirometria jest skuteczna w wykrywaniu jednej z najbardziej niebezpiecznych chorób układu oddechowego jakim jest POChP czyli przewlekła obturacyjna choroba płuc.

POChP jest schorzeniem trudnym do zdiagnozowania ponieważ na początku przebiega zupełnie bezobjawowo. Tylko szybka diagnoza jest gwarancją sukcesywnego leczenia.

Częstym badaniom spirometrycznym poddawani są również astmatycy – tylko w ten sposób można sprawdzić czy leczenie przynosi oczekiwane efekty.  Cele, w których wykonuje się badania spirometryczne

Spirometria wykonywana jest z reguły w celu wykrycia schorzeń układu oddechowego.

spirometria a choroby płuc - co wykryje

Choroby układy oddechowego często obejmują nie tylko jednej narząd a kilka co znacznie wpływa na ich prawidłowe funkcjonowanie. Zmiany mogą dotknąć m.in.: mięśni klatki piersiowej, płuc, opłucnej, oskrzeli itp.

Badanie spirometryczne wskazane jest także przed wykonaniem operacji w rejonie klatki piersiowej. Dotyczy do się głównie osób z zaplanowanym przeszczepem płuc, nowotworami płuc oraz rozedmą płucną.

W wypadku spirometrii oprócz wyżej wymienionych wskazań istnieje także kilka przeciwwskazań do wykonania tego badania. Na spirometrię w żadnym wypadku nie powinny decydować się osoby będące zaraz po operacji oczu. Kolejną grupą pacjentów są osoby z tętniakami aorty oraz rekonwalescenci po zabiegach operacyjnych odczuwający dolegliwości bólowe jamy ze strony jamy brzusznej i okolic klatki piersiowej – w ich przypadku badanie nie jest tyle groźne co po prostu nieskuteczne, silny ból uniemożliwi zrobienie głębokiego wdechu oraz wydechu, co odbywa się zawsze podczas badania.

Jeżeli planujesz podjąć się udziału w maratonie biegowym czy zacząć nurkować, a może wspiąć się na wysoki szczyt, będą Ci potrzebne zdrowe płuca! Aby dobiec do mety czy wspiąć się na sam szczyt Twój układ oddechowy musi być w 100% sprawny.

Badanie możesz wykonać bezpłatnie pod warunkiem, że masz skierowanie od swojego lekarza. Wykonanie badania prywatnie nie przekroczy kosztu 60 zł. Wraz z pewnością, że twoje płuca są bez zastrzeżenia i z odpowiednim treningiem, na pewno nie znajdziesz sobie równych, pokonując największe rekordy i swoje ograniczenia!

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie musli wybrać?
Następny artykułGorączka – przyczyny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here