Wiadomości związane z cystoskopią

Tym razem tekst zostanie poświęcony cystoskopii czyli wziernikowaniu pęcherza moczowego. Jest to inwazyjne badanie urologiczne, o którym można naprawdę wiele się dowiedzieć.

Podstawowe wiadomości

Można wiele się dowiedzieć, ale bez dwóch zdań należy zacząć od podstawowych wiadomości. Tak jak już wspomnieliśmy chodzi o inwazyjne badanie urologiczne. Badanie to wliczane jest do kategorii endoskopowych. Nazwa tej metody związana jest ze stosowaniem specjalistycznego aparatu czyli tzw. cystoskopu. Należy wiedzieć też, że do wprowadzenia cystoskopu konieczna jest cewka moczowa. Do tego wszystkiego o czym powiedzieliśmy można dodać także charakterystykę cystoskopu. Cystoskop to cienka rurka z metalu (wziernika), która wykorzystywana jest do wsuwania narzędzi chirurgicznych i systemu wizyjnego. Inaczej w żadnym wypadku nie byłoby możliwości obejrzenia i ocenienia stanu cewki oraz pęcherza moczowego.

Wskazania

Wiadomości związane z cystoskopiąNa pewno interesują Was także wskazania do wykonania badania i ta część tekstu zostanie poświęcona właśnie tej kwestii. Od razu jednak musimy coś podkreślić, aby nie było mowy o jakichkolwiek nieporozumieniach. Nie powie o wszystkich wskazaniach, wskazań jest zbyt wiele. Można więc powiedzieć, że skupimy się na tych, które można uznać za podstawowe (czy właściwie należy uznać za podstawowe). Oto jak prezentują się te wskazania:

– kamica moczowa

– długotrwały ból oraz podrażnienie układu moczowego

– krwiomocz

– konieczność pobrania wycinka potrzebnego przy badaniach histopatologicznych

– podejrzenie wad rozwojowych cewki oraz pęcherza moczowego (dokładniej rzecz ujmując wystarczy, że problem dotyczy cewki lub pęcherza moczowego)

W razie zainteresowania pozostałymi przesłankami najlepszym rozwiązaniem jest bardzo dokładna rozmowa ze swoim lekarzem.

Przygotowanie do badania – ważny jest rodzaj znieczulenia

Jeżeli czeka nas badanie to zawsze jest tak, że musimy o czymś pamiętać. W przypadku cystoskopii zresztą nie tylko jej ważne jest to z jakim rodzajem znieczulenia mamy do czynienia. Znieczulenie może być miejscowe albo dożylne – inne rozwiązania nie są możliwe. Zazwyczaj stosowane jest znieczulenie miejscowe. Można powiedzieć, że pacjenci szczególnie wrażliwi na ból mogą spodziewać się znieczulenia dożylnego. Osoby, które czekać będzie znieczulenie dożylne powinny pamiętać, że należy być na czczo. Poza tym należy jeszcze powiedzieć o czymś, co musi być oczywiste bez względu na badanie – chodzi o higienę i czystość.

Wyniki – co dalej?

Po wykonaniu cystoskopii czeka nas oczekiwanie na wyniki. Podczas oczekiwania na wynik człowiek zastanawia się nad tym, co będzie dalej. Bez wyników trudno powiedzieć wiele, ale z pewnością jest tak, że dalsze postępowanie może przyjąć charakter diagnostyczny bądź terapeutyczny. Oprócz tego warto jeszcze powiedzieć o dyskomforcie w czasie oddawania moczu. Takie rozwiązanie jest niestety możliwe. Jeżeli przypadłość nie ustąpi to konieczne jest skontaktowanie się z lekarzem (co więcej – może dojść także do innych dolegliwości – gorączka, bóle brzucha oraz pieczenie).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here