Wyprysk łojotokowy – jak leczyć?

Podczas okresu dojrzewania jesteśmy narażeni na wiele chorób, najczęściej związanych z wyglądem zewnętrznym. Jedną z nich jest łojotokowe zapalenie skóry, objawiające się wypryskami i zmianami na twarzy w okolicach brwi, nosa i uszu. Poza okresem przekwitania występuje bardzo rzadko, ale jak najbardziej jest możliwe. Dolegliwość ta wynika z nadczynności gruczołów łojowych, które zwiększają swoją aktywność wyjątkowo silnie podczas gwałtownych zmian temperatury, czyli w okresie jesienno-zimowym.

Nadmierne gromadzenie sebum powoduje powstawanie zaczerwienionych wyrostków z żółtymi naciekami, co w przypadku zaniedbania problemu może skutkować złuszczaniem się skóry i wypadaniem włosów. Oprócz tego następuje ryzyko gromadzenia się nadmiernej ilości drożdżaków rozkładających sebum. Są one zazwyczaj ulokowane w owłosionych miejscach skóry, a rozprzestrzenienie się ich na twarz wywołuje nowy problem – łojotokowe zapalenie skóry twarzy.

Co zwiększa ryzyko zachorowania?

Jak pisaliśmy już wcześniej, narażone na podobne przypadłości są także osoby w innym wieku niż nastoletni. W tej grupie są np. niemowlęta, szczególnie między 2. a 10. tygodniem życia. Jednak nie powinny one być groźne i zwykle po niedługim czasie ustępują. Tak jak ci najmłodsi, zmian skórnych w pełni nie unikną też dorośli. Pojawiają się wówczas w okolicach 40. roku życia brodawki o różnych odcieniach. Przyczyny tych zjawisk w każdym przypadku są takie same, dodając do tego nieodpowiednią dietę, stres, czy stosowanie Wyprysk łojotokowy – jak leczyć?kosmetyków podrażniających cerę.

Zdiagnozowanie choroby

W pierwszej fazie powinniśmy udać się do specjalisty, który ustali podłoże niepokojących objawów. Branych pod uwagę jest kilka możliwości, począwszy od tych podstawowych – nadmiernego wydzielania sebum i obecnego stresu, aż do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Pomocne okazuje się stosowanie odpowiednich preparatów, zmiękczających skórę i złuszczających zrogowaciały naskórek.

Czas na zmianę trybu życia?

Podkreślamy to przez cały okres pisania tego artykułu. Stres i codzienny jadłospis ma wpływ na łojotokowe zapalenie skóry. Więc jeśli zmagasz się z tym problemem, może warto przysiąść na chwilę i zastanowić się nad tym w jaki sposób żyjesz? Po pierwsze powinieneś urozmaicić swoją dietę o witaminy A, B i C. Dobrym sposobem może okazać się też stosowanie naturalnych antybiotyków zawierających czosnek i imbir. Umożliwiają one zahamowanie rozwoju bakterii i grzybów, które często są skutkiem m.in. przetłuszczonych włosów. Te sprzyjają bowiem ich rozprzestrzenianiu się i przyleganiu do skóry, więc kluczowe jest pozbycie się problemu u źródła.

Odtłuszczanie

Najlepiej zacząć od własnej toalety. Sprawdźcie koniecznie etykiety posiadanych kosmetyków, bo okazać się może, że to właśnie one są powodem zmian zachodzących w pobliżu nosa, brwi, uszu, czy na całym obszarze twarzy. Warto zastąpić je preparatami złuszczającymi martwy naskórek, działającymi zarazem antybakteryjnie. Natomiast do codziennej pielęgnacji skóry i włosów zaleca się używanie naturalnych, czy to szamponów, czy innych środków przeznaczonych do dbania o higienę górnych części ciała.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here