Zaburzenia czucia to symptom choroby neurologicznej, u której podstaw że być nerwica, stwardnienie rozsiane i zniszczenia rdzenia kręgowego. Więc zaburzenia czucia i leczenie parestezji zajmuje lekarzy wielu dziedzin a właściwe rozpoznanie przysparza wielu kłopotów.
Jak zidentyfikować zaburzenie czucia
Rozpoczyna się niewinnie, odczuwamy lekkie niedomagania części ciała lub odbieramy nietypowe czynniki czuciowe. Zaburzenia czucia mogą także mieć na osłabieniu jednego lub kilkorgu rodzajów czucia lub na nadwrażliwości na elementy czuciowe. Z czasem problemy przybierają na wartości i zaczynamy dostrzegać powiązania pomiędzy ich byciem a bodźcami mechanicznymi, termicznymi lub chemicznymi. Rozróżniamy 4 typy czucia:
czucie powierzchniowe – odbierane jest przez receptory rozmieszczone na skórze, np. czucie nacisku, temperatury, smaku
czucie teleceptywne – odbierane jest przez narządy zmysłów, takie jak narząd wzroku i słuchu
czucie głębokie – odbierane jest przez receptory znajdujące się w mięśniach, ścięgnach, powierzchniach stawowych i błędniku (np. czucie równowagi)czucie trzewne – odbierane jest przez receptory znajdujące w narządach wewnętrznych i ścianach naczyń krwionośnych
Etiologie zaburzenia czucia
Etiologie zaburzenia czucia są na tyle zróżnicowane, że przysparzają problemów w poznaniu ich faktycznej etiologie. Mogą okazać się tuż po narodzeniu na skutek chorób rozwojowych w łonie mamy, jednak gdy wystąpią szybko i stale przybierają na sile, ich podstawa znaczy wzrost nowej patologii, którą należy jak najszybciej odkryć i leczyć.Możliwe etiologie zaburzeń czucia to: choroby rozwojowe, zniszczenia rdzenia kręgowego, rwa kulszowa, nacisk przez guz, torbiele, stwardnienie rozsiane, deficyt witaminy B12udar mózgu lub rozmaite choroby mózgu, wypadanie
dysku.
Jak leczyć zaburzenia czucia?
Jest mnóstwo rodzajów kuracji parestezji w zależności od etiologie wywołującej zaburzenie czucia. Należą do nich m.in. farmakologia, formy fizykalno-chemiczne, rehabilitacja ruchowa, zabiegi chirurgiczne i wielu innych. Najpopularniejszą etiologią parestezji są zniszczenia nerwów obwodowych, a zraz po nich uszkodzenia centralnego układu nerwowego. Mogą być również jednym z objawów hiperkaliemii i hipokalcemii, więc osoby w liczbie podwyższonego ryzyka powinny zadbać o swoje nerki i wzbogacić dietę w wapń czy odwrotnie ? obniżyć wykorzystywanie witaminy D3, np. w procesu leczenia osteoporozy. Hipokalcemia to stan dużego obniżenia stężenia wapnia całkowitego w surowicy krwi. Okazuje się krzywicą i rozmiękaniem kości, skurczem mięśni powiek, symptomem ręki położnika i skurczem krtani. Hipokalcemia iż być skorelowana z zaburzeniami gospodarki wapniowej oraz zaburzeniami wchłaniania wapnia z przewodu pokarmowego. Rozmaite etiologie hipokalcemii dotyczą braku witaminy D i niedoczynności przytarczyc. Powodem nastąpienia hipokalcemii może być także zbytnia strata wapnia wraz z moczem. Hiperkaliemia zwykle wtóruje odwodnieniu, hemolizie, niedotlenieniu tkanek i niewydajności nerek.